12:36 am - czwartek Kwiecień 17, 2014

Informacje o BIK

Co to jest BIK i czym jest BIK ? – sprawdź informacje o BIKU

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to instytucja powołana w 1997 r. przez banki i Związek Banków Polskich na mocy art. 105 ust 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe (Dz. U. Nr 140 poz.939 z późn. zmianami). BIK gromadzi, przechowuje oraz przetwarza informacje o aktualnych zobowiązaniach oraz historii kredytowej Klientów banków i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo–Kredytowych. Dane gromadzone w BIK dotyczą zarówno Klientów indywidualnych jak i przedsiębiorców.

Wiele osób myli istniejące bazy i rejestry dłużników i najczęściej nie rozróżniając czym jest BIK a czym BIG czyli Biuro Informacji Gospodarczej. Z tych powodów postaramy się Państwu odpowiedzieć na pytanie co to jest BIK i przekazać podstawowe informacje o BIKU.

Kiedy Twoje dane mogą trafić do BIK?

Co to jest BIK i czym jest ? - sprawdź informacje o BIKUDane mogą trafić do BIK w momencie składania przez Ciebie w banku lub SKOK–u wniosku kredytowego oraz po zaciągnięciu przez Ciebie zobowiązania w którejś z wyżej wymienionych instytucji. Informacje dotyczące obsługi zaciągniętego przez Ciebie kredytu, bank lub SKOK aktualizuje przynajmniej raz w miesiącu, przez cały okres trwania Twojego zobowiązania. Zawsze możesz zwrócić się do BIK o wydanie raportu na Swój temat ( zobacz jak uzyskać raport BIK ).

„…Wbrew powszechnej opinii Biuro Informacji Kredytowej wcale nie prowadzi czarnej listy dłużników, lecz jedynie monitoruje – w sposób całkowicie zinformatyzowany (informacje do rejestru płyną z systemów informatycznych banków i odwrotnie) – sposób realizowania zobowiązań przez klientów”
Dorota Kossowska,
Doradca finansowy, Open Finance SA.

Jeżeli znalazłeś się w BIKU zapewne zainteresuje Ciebie oferta na pożyczki pozabankowe, bądź chwilówki – zobacz szczegóły oferty.

Jakie informacje znajdują się w BIK?

Jeśli chcesz być postrzegany jako atrakcyjny uczestnik rynku finansowego powinieneś sam dążyć do tego, aby pozytywna historia spłat Twoich zobowiązań była dostępna dla innych instytucji sektora finansowego, nie tylko w trakcie, ale również po spłaceniu Twojego zobowiązania. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych zwiększasz swoje szanse na możliwość naliczenia Twojej oceny punktowej ( zobacz jak jest liczony scoring BIK ). Pamiętaj! Żądając usunięcia, po spłacie zobowiązania, swoich danych pozytywnych oraz nie wyrażając zgody na ich przetwarzanie, pozbywasz się możliwości lepszego traktowania Ciebie przez banki i SKOK–i. WYRAŻAJĄC ZGODĘ NA PRZETWARZANIE TWOICH DANYCH PO WYGASNIĘCIU ZOBOWIĄZANIA, TWORZYSZ WSPÓLNIE Z BIK TWÓJ POZYTYWNY PORTRET FINANSOWY, TAK WYSOKO CENIONY PRZEZ WIELE INSTYTUCJI.

Co to jest BIK ?, czy to to samo co BIG?

Czasem zdarza się, że Biuro Informacji Kredytowej (BIK) jest mylone z biurami informacji gospodarczej (BIG).
Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) to instytucja, która przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze dotyczące wiarygodności płatniczej konsumentów i przedsiębiorców. W odróżnieniu od BIK, BIG–i działają na podstawie Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych.
Biuro Informacji Kredytowej współpracuje obecnie z jednym Biurem Informacji Gospodarczej – InfoMonitorem (www.infomonitor.pl), które jako jedyne w Polsce oferuje bezpośredni, elektroniczny dostęp do baz danych całego sektora bankowego, a także dostęp do informacji pochodzących ze wszystkich sektorów gospodarki.
BIG może przechowywać informacje na Twój temat do momentu, gdy Twój wierzyciel poinformuje biuro, że spłaciłeś należność do zera.
Warto też podkreślić, że informacje do BIG–ów trafiają na innych zasadach niż do BIK. Informacje o Tobie, jeśli jesteś konsumentem, mogą przesyłać do BIG–u tylko wymienione w Ustawie przedsiębiorstwa, w sytuacji jeśli ponad 60 dni zalegasz z płatnościami swoich zobowiązań na kwotę powyżej 200 zł, a od przesłania do Ciebie listem poleconym wezwania do zapłaty minęło 30 dni. Jeśli jesteś przedsiębiorcą informacje o Twoich zaległościach powyżej 500 zł może przekazać do BIG każdy przedsiębiorca, który ma z takim biurem podpisaną umowę. Biuro Informacji Gospodarczej oferuje liczne korzyści dla swoich Klientów. Jeśli jesteś przedsiębiorcą możesz zmniejszyć ryzyko i koszty Twoich decyzji biznesowych. Zanim podejmiesz współpracę z nowym kontrahentem możesz sprawdzić w biurach informacji gospodarczej czy terminowo reguluje on swoje zobowiązania.

Jaka jest Twoja historia kredytowa – SPRAWDŹ!
w w w . b i k . p l

Biuro Obsługi Klienta BIK S.A.
ul. Postępu 17A
02-676 Warszawa
Tel. +48 / 22 310 4444, +48 / 22 348 4444

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 5.0/5 (2 votes cast)
Informacje o BIK, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

2 Responses do “Informacje o BIK”

 1. BOGDAN
  7 marca 2013 at 21:50 #

  CZTERY TYGODNIE TEMU WYSŁAŁEM DO BIKU PO RAPORT WRAZ Z POTWIERDZENIEM WPŁATY NA ZNACZEK ZWROTNY I DO DZIŚ NIE DOSTAŁEM RAPORTU .

  • 8 marca 2013 at 09:12 #

   W tej sytuacji proponuję skontaktować się telefonicznie z Biurem Obsługi Klienta BIK pod numerami tel. +48 / 22 310 4444, +48 / 22 348 4444 i w osobistym kontakcie wyjaśnić sytuację.

   Pozdrawiam

Zostaw komentarz

* wymagane

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x
Zapisz się do Newslettera !
Bądź na bieżąco i otrzymuj informacje:

Wystarczy, że zostawisz swój e-mail i imię, a otrzymasz bezpłatnie oferty.

Zgadzam się z Polityką Prywatności

W każdym momencie możesz zrezygnować klikając podany w emailu link rezygnacji.